Badanie CliftonStrengths (czyli tzw. Test Gallup) bada naturalne preferencje i predyspozycje w 34 obszarach.
Talent to powtarzający się wzór myśli, działań lub zachowań, który może być konstruktywnie wykorzystany (naturalna i wrodzona preferencja).
Mocna Strona dopiero to zdolność konsekwentnego funkcjonowania w pewnych konkretnych działaniach na (niemal) perfekcyjnym poziomie.
Aby talent stał się mocną stroną niezbędne jest zainwestowanie świadomego wysiłku w rozwój poparty zdobywaniem niezbędnej wiedzy i umiejętności
Talent jako filtr:
Nasze wrodzone talenty działają jak filtr przez który postrzegamy rzeczywistość, jak reagujemy na wydarzenia, jak działamy sami i jak współpracujemy z innymi ludźmi.
Patrząc na świat z perspektywy naszych preferencji czasem ciężko nam uwierzyć, że inni ludzie mają inaczej – że nie dostrzegają w pierwszej kolejności tego co dla nas jest oczywiste, że priorytety ustalają na bazie zupełnie innych wartości niż nasze – niby czytając o tym taka różnorodność wydaje się oczywista, ale zaskakująco często oceniamy innych z perspektywy naszych dominujących preferencji.
Co więcej nie chce nam się wierzyć, że to co dla nas jest banalnie proste lub oczywiste dla innych może być zaskakującym odkryciem lub działaniem wymagającym sporego wysiłku.
Nadużyty talent:
W metodyce Gallupa słabością nie jest brak talentu, lecz talent nadużyty lub wykorzystany niewłaściwe.
Stąd warto poznać nie tylko pozytywny potencjał naszych naturalnych predyspozycji ale również trudności i wyzwania, które mogą ze sobą nieść – uwaga, nie ma jednoznacznych i oczywistych “ciemnych stron” talentów ponieważ każdy z nas wykorzystuje je na swój unikalny sposób, używając również innych dominujących i wspierających talentów, które wchodząc ze sobą w interakcję tworzą naszą wyjątkową dynamikę i wpływ.
Talenty “trudne w obsłudze”:
Wspominałam na początku, że aby talent stał się mocną stroną niezbędna jest świadoma praca rozwojowa, niektóre talenty w czystej formie* potrzebują więcej pracy niż inne – talenty mogą być wymagające dla otoczenia (rodziny, współpracowników i podwładnych) lub dla samych osób nimi obdarzonych.
Szczególnie talenty relacyjne często “ciężar” biorą na siebie, więc jednymi z najbardziej narażonych na ból i wymagających wsparcia talentów są Empathy oraz Harmony.
Z kolei w zakresie wyzwań dla innych na szczyt listy zaprosiłabym talenty wpływu, które są w naturalny sposób najbardziej wyraziste i wywierają zauważalny wpływ na otoczenie – stąd bądź uważny na swoje środowisko jeżeli masz talenty: Command, Competition, Maximizer lub Woo.
Podobnie wymagające w odbiorze mogą być talenty wykonawcze ze względu na determinację oraz niespotykaną wytrzymałość fizyczną – tu czujności wymagają osoby obdarzone talentami Achiever, Focus czy Discipline.
Talenty myślenia strategicznego często idą w parze ze swoistą niezależnością od otoczenia (czasem też introwersją) i najwięcej frustracji budzi w nich brak szacunku do faktów oraz myślenia jako formy działania, po stronie rozmówców i współpracowników – szczególnie czułe na to są talenty takie jak Intellection, Analytical oraz Context.
Fakt, że Twój talent nie znalazł się na powyższej krótkiej liście nie musi oznaczać, że jest prosty do rozwinięcia czy zarządzenia, podobnie prawdopodobne jest, że doskonale “ogarniasz” swoje talenty mimo, że kwalifikują się one jako predyspozycje wymagające szczególnej uwagi.
Poznanie i zarządzanie swoim potencjałem powinno być zawsze pierwszym krokiem przed wywieraniem jakiegokolwiek wpływu na szersze środowisko,
Co robić?
Pracuj z talentami – jeżeli Ty nimi nie zarządzisz, one zarządzą Tobą.
*czysta forma odnosi się do talentu bez uwzględnienia interakcji z innymi talentami jednostki – taka sytuacja w naturze nie występuje ponieważ każdy z nas ma indywidualną kombinację talentów – prawdopodobieństwo spotkania osoby o identycznym układzie talentów to szansa 1 na 33 miliony.